A jó szakember nem ígér csodát – Így kerüld el a hamis ígéreteket

Szülőként biztosan mindent megtennél a gyermekedért. Természetes, hogy gyors megoldást szeretnél találni, amikor a gyermeked nehézségekkel küzd, ám könnyű elveszni a túlzó ígéretek világában. Ha szeretnéd megérteni, hogyan ismerheted fel a reális célokat a fejlesztésben, és hogyan segíthet az önreflexió, akkor ez a cikk éppen neked szól! Együtt megvizsgáljuk, hogyan kerülheted el a csalódást, hogyan találhatsz hiteles szakembert, és hogyan segíthet a türelem a tartós fejlődés elérésében.

A jó szakember nem ígér csodát – Így kerüld el a hamis ígéreteket

Vajon a szakember ígér túl sokat, vagy neked vannak túl nagy elvárásaid? Így ismerheted fel a reális célokat a gyermeked fejlesztésében!

 

Talán te is hiszel abban, hogy egy igazán jó fejlesztő szakember rövid idő alatt, gyorsan és látványosan meg tudja oldani gyermeked problémáit. Sok helyen találkozhatsz olyan ígéretekkel, mint például „néhány hét alatt látványos javulás”, „garantált eredmény pár alkalom után”, sőt, még „megoldás a down szindrómára” vagy „megoldás az ADHD-ra” jellegű ígéretek sem ritkák. Ez a tévhit meglehetősen széles körben elterjedt, ráadásul nem csak a szülők körében: sok fejlesztő szakember is úgy érzi, muszáj nagy dolgokat ígérnie, hogy hozzá forduljanak segítségért.

Az irreális elvárások mögött legtöbbször nincs rossz szándék. Természetes, hogy aggódsz, mert látod, hogy a gyermeked nehézségei miatt szenved, és gyors megoldást szeretnél találni. A szakemberek részéről pedig gyakran a megfelelési vágy állhat a háttérben: úgy érzik, csak akkor nyerhetik el a bizalmadat, ha gyors és biztos eredményeket ígérnek. Ez a jelenség azonban hosszú távon káros, mert figyelmen kívül hagyja azt az alapvető tényt, hogy a fejlődés minden gyermeknél időt igényel, ráadásul eltérő nehezen megjósolható tempóban zajlik.

Mi történik, ha túl nagy elvárásokkal indulsz neki a fejlesztésnek?

Amikor irreális elvárásokkal vágsz bele gyermeked fejlesztésébe, és ezek az elvárások nem teljesülnek azonnal, könnyen csalódottságot és frusztrációt érezhetsz. Ez a negatív érzés pedig nem csak rád hat, hanem a gyermekedre is, hiszen ő is érzi a feszültséget és a rá nehezedő nyomást. Ráadásul a szakember számára is lehetetlen helyzetet teremthet, hiszen nem fogja tudni teljesíteni a túlzott ígéreteit, ami fokozott stresszhez, hosszú távon pedig kiégéséhez is vezethet.

Egy 2020-as kutatás keretében Tar Éva és Kullmann Lajos a beszédhanghiba tüneteit mutató gyermekek logopédiai ellátását vizsgálta. Arra a következtetésre jutottak, hogy a szülői elvárások – és különösen azok kezelése – alapvetően meghatározza a terápiás folyamat sikerességét. A vizsgálatok kimutatták, hogy azokban az esetekben, ahol a szülők gyors eredményekre számítottak, magasabb fokú frusztráció és csalódottság jelentkezett, ami ráadásul a gyermekek fejlődésére is negatív hatással volt. Ezzel szemben a reális, hosszabb távra tervezett célokkal dolgozó családok elégedettebbek voltak, és harmonikusabb együttműködést valósítottak meg (Tar és Kullmann, 2020).

Ez a kutatás egyértelműen rávilágít arra, hogy a túlzott ígéretek és az irreális célok nemcsak érzelmileg ássák alá a szülők és a gyermekek jóllétét, hanem a fejlesztés folyamatát is nehezítik. Ezért döntő fontosságú, hogy mind a szülők, mind a szakemberek ismerjék fel a reális célok kitűzésének jelentőségét, és türelemmel, elfogadóan álljanak a gyermek fejlődéséhez.

Mit nyerhetsz a reális célok kitűzésével?

Ha reális célokkal és elegendő türelemmel indulsz el a gyermeked fejlesztésében, hamar észre fogod venni a pozitív változásokat a családi életetekben. Gyermeked stressz-szintje csökkenni fog, ami megkönnyíti a közös tevékenységeiteket, legyen szó tanulásról, játékról vagy családi étkezésekről. Az otthoni légkör is sokkal harmonikusabbá válik, mivel eltűnik az a feszültség, ami a gyors eredmények elvárásának kényszeréből adódott.

Gyermeked számára is motiválóbb lesz a fejlesztés folyamata, hiszen a reális célok lehetőséget teremtenek neki arra, hogy napról napra valódi, apró sikereket éljen meg. Ezek a sikerek nemcsak az ő önbizalmát fogják erősíteni, hanem neked is örömteli visszajelzést adnak, hogy jó úton jártok. Családi kapcsolataitok is erősödni fognak, és úgy érezheted, hogy valóban aktívan hozzájárulsz gyermeked fejlődéséhez.

Ez a türelmes, elfogadó szemlélet segít abban, hogy felismerd: a valódi fejlődés nem gyors, hanem tartós, fokozatos folyamat, amely időt és odafigyelést igényel.

Milyen a valódi, hiteles szakember?

Egy jó fejlesztő szakember értéke nem abban rejlik, hogy gyors és látványos eredményeket ígér, hanem abban, hogy a folyamat során apró, ám tartós fejlődést ér el gyermekeddel. Az ilyen szakember türelmes, empatikus, és tisztában van vele, hogy a fejlődés időigényes folyamat. Kerüli a túlzó ígéreteket, és mindig őszintén kommunikál, még akkor is, ha ez néha nem egyezik meg azzal, amit hallani szeretnél. Pontosan ez az őszinte, nyílt kommunikáció teremt valódi bizalmat, amely alapvető a tartós fejlődéshez.

Hogyan ismerheted fel a hamis ígéreteket?

Ahhoz, hogy elkerüld a hamis ígéreteket, figyelj a következő „red flag”-ekre a közösségi médiában vagy reklámokban:

  • „Azonnali eredmények garantálva!”
  • „Gyors javulás minden gyermeknél!”
  • „Megoldás a down szindrómára, ADHD-ra, autizmusra stb.”
  • „Csak nálunk garantált a fejlődés!”

Ha ilyen vagy hasonló állításokkal találkozol, nyugodtan lépj tovább! Ezeket valószínűleg nem tudják betartani.

Milyen kérdéseket érdemes feltenned a szakembernek?

Már az első találkozón kérdezd meg bátran a következőket:

  • Milyen reális eredményeket várhatok az első pár hónapban?
  • Mi történik, ha nem tapasztalunk gyors változást?
  • Mi alapján méri a gyermekem fejlődését?
  • Hogyan kezeli a helyzetet, ha a fejlődés lassabb a vártnál?

Jó jel, ha őszinte válaszokat kapsz, akkor is, ha azok nem mindig egyeznek az elképzeléseiddel.

Ne félj váltani, ha úgy érzed, hogy a választott szakember irreális elvárásokkal dolgozik. Jogod van olyan hiteles, türelmes és őszinte szakembert választani, aki valódi támogatást nyújt.

A KMT Akadémia védjegyhasználati joggal rendelkező tagjai, a Komplex mozgásterápia módszertan alkalmazói pontosan ilyen szakemberek, ezért jó szívvel ajánlom őket, ha valódi támogatást keresel gyermeked fejlődéséhez.

Összegzésként:
Reális célokkal, türelemmel és önreflexióval nemcsak a gyermeked, hanem az egész családod számára harmonikusabbá válik az élet, és megtapasztalhatjátok a valódi, tartós fejlődés örömét. Légy elfogadó önmagaddal és gyermekeddel is, hiszen együtt, türelemmel haladva éritek el a legszebb eredményeket!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük